Tilmelding til Markedsføring og oplevelsesøkonomi
{{selectedCourse.courseName}}
{{selectedCourse.location.schoolName}} {{selectedCourse.location.streetName}} |
|
{{selectedCourse.location.schoolName}} {{selectedCourse.location.streetName}} |
|
{{selectedCourse.startDate | cultureDate:'da-DK':false}} {{selectedCourse.weekdays.length > 0 ? '-' : ''}} {{selectedCourse.weekdays[0]| courseWeekday:'da-DK' }} | |
{{selectedCourse.scheduledTime}} | |
{{selectedCourse.duration}} | |
{{selectedCourse.ectsPoints}} ECTS | |
{{selectedCourse.teachers.length > 1 ? 'Undervisere' : 'Underviser' }}:
{{teacher.name}}
|
Onlinehold på Cphbusiness
Når du deltager i onlineundervisning på Cphbusiness, vil der altid være en underviser til stede på det tidspunkt, undervisningen er planlagt til, og du vil opleve dialog og interaktion. Den gode undervisning, du kender, rykker med andre ord hjem til dig, hvor du kan mødes med dine undervisere og medstuderende i et virtuelt klasselokale.
Uanset, om din undervisning foregår online eller med fysisk fremmøde, kommer du til at følge den sædvanlige plan for dit fag. Det betyder, at du vil følge undervisning med en underviser, du vil læse litteratur, udarbejde opgaver, lave gruppearbejde og sparre med dine medstuderende og din underviser. Helt som normalt.
Onlinehold hos SmartLearning
SmartLearning er Danske Erhvervsakademiers online tilbud om videreuddannelse. Når du deltager i onlineundervisning hos SmartLearning, er undervisningen som udgangspunkt ikke fastlagt til et bestemt tidspunkt. Du kan studere, når det passer dig, og du er ikke afhængig af, at underviser og medstuderende er til stede samtidig med dig, da undervisningen sker asynkront. Du vil følge undervisning som selvstudie i form af videoer og webinarer, ligesom du vil læse litteratur og udarbejde opgaver. SmartLearnings onlinehold fremgår som "Online (SmartLearning)", når du tilmelder dig.
Vælger du et onlinehold på Cphbusiness, vil der derimod altid være en underviser til stede på det tidspunkt, undervisningen er planlagt til, og du vil opleve dialog og interaktion. Den gode undervisning, du kender, rykker med andre ord hjem til dig, hvor du kan mødes med dine undervisere og medstuderende i et virtuelt klasselokale. Vores onlinehold fremgår som "Online (Cphbusiness)", når du tilmelder dig.
Der er ingen hold i øjeblikket
Giv mig besked, når jeg kan tilmelde mig næste hold eller lignende fag.
Hvorfor skal du tage faget?
På faget markedsføring og oplevelsesøkonomi får du viden om og færdigheder til at planlægge markedsføringsaktiviteter i en oplevelsesøkonomisk kontekst.
Du vil:
- Blive introduceret til en række redskaber til at analysere de målgrupper og omgivelser, der gør sig gældende for virksomheder, som arbejder med oplevelsesbaseret forretningsudvikling
- Opnå viden om grundlæggende marketingbegreber samt den nyeste udvikling inden for marketingværktøjer
- Få kompetencer til at deltage i udarbejdelsen af en virksomheds strategiske markedsføring
Indhold
På faget markedsføring og oplevelsesøkonomi skal du blandt andet arbejde med:
- Købsadfærd B2B og B2C
- Segmentering
- Målgruppevalg
- Konkurrentanalyse
- Virksomhedens handlingsparametre (marketing mix – de 7 p’er)
- Marketingsplan
Læs mere om læringsmål mv. i studieordningen.
Eksamen og ECTS
Markedsføring og oplevelsesøkonomi er et valgfag på akademiuddannelsen i oplevelsesøkonomi. Faget består af 5 ECTS.
Eksamen er en mundtlig prøve kombineret med et kort projekt med intern censur.
Uddan dig ved siden af jobbet og få op til 10.000 kroner til din efter- og videreuddannelse.
